LOVESTREAMFESTIVAL 2023
Overview
Organizácia podujatí
Technické zabezpečenie
Logistika
Personálne zabezpečenie
Catering

Krotili sme draky alebo Lovestream festival 2023


Produkčná divízia Nefkusu má za sebou kopec projektov, v ktorých sa postarala o to, aby na stagei žiarili hviezdy a pod ním šťastné tváre bezstarostných návštevníkov. Najväčšia výzva ale priletela na krídlach draka v úvode roka 2023. Postavili sme sa jej čelom a Drakom sme na oplátku postavili festivalový areál pre 60-tisíc ľudí.

Zdroj: TASR – Pavol Zachar

Trojdňový festival, trištvrte roka príprav


Ponuka na spoluprácu nám v schránke pristála približne osem mesiacov pred festivalom, prijať ju nám trvalo približne osem sekúnd. Hneď v deviatej sme prebrali agendu, ktorá zahŕňala manažment materiálneho, technického, logistického a personálneho zabezpečenia stavby celého festivalového areálu. Funkciu local site coordinatora vyfasoval Adam, ktorý je hlavou nefkusnej production divízie a vďaka bohatým skúsenostiam presne vedel, ktorú kocku stavebnice treba uložiť ako prvú.

“Pracovať sme začali okamžite a aktivity v rámci prípravnej fázy sme poriadne nahustili. Prvé tri – štyri mesiace sme dávali dohromady všetky predbežné potreby a požiadavky jednotlivých organizačných a technických zložiek festivalu a všetko sme neustále aktualizovali. Posledný mesiac pred začiatkom stavby sa už dolaďovala logistika a rôzne špecifiká a detaily, ktoré vyplynuli z konkrétnych potrieb festivalu,” hovorí Adam, ktorý so svojím tímom dokázal promptne reagovať na každú jednu festivalovú výzvu. S Lovestreamom si pritom odžil tú najväčšiu životnú.

Materiál, technika, logistika aj personál pod taktovkou Nefkusu

Mladý festival hneď druhým ročníkom trhol rekord v návštevnosti slovenských podujatí a pritom vyrástol doslova na zelenej lúke. Na festivalové mestečko ho premenila premyslená infraštruktúra, ktorá rástla najprv v Adamovej hlave, potom v exceli a nakoniec aj vo Vajnoroch. Tabuľka v exceli mala štyri hlavné sheety a nespočet riadkov.

Materiálne zabezpečenie

Areál bolo potrebné od základu postaviť. Postupne sme teda navozili všetko, čo z holej plochy vytvorilo festivalový runway vo svetle reflektorov. Celé týždne na miesto prúdilo vybavenie – od najmenších detailov, ako sú netkané textílie na prekrytie drobností, až po obrovské veľkokapacitné stany a umelecké stejdže. Aj toalety, hygienické zariadenia, kontajnery a smetné koše, obrovské kontajnery na vytvorenie zázemia pre všetky zložky festivalu, interiérové vybavenie, mobiliár a šatne sa na plochu navážali ruka v ruke s ďalšími prípravnými aktivitami.

Technické zabezpečenie

K nim patrila napríklad príprava plochy, z ktorej sa po niekoľkomesačnej práci stal plnohodnotný festivalový areál. Po systematickom kosení, výrube náletových drevín a zhutnení a zarovnaní terénu nasledovalo poctivé zameranie. Stavba takéhoto kolosu si vyžadovala použitie ťažkej techniky a mechanizácie. V areáli sa vystriedala technika každej kategórie – od vysokozdvižných vozíkov, cez terénne teleskopické manipulátory, až po 90 – tonový žeriav.

Logistické zabezpečnie

Všetko, čo sa do areálu priviezlo, z neho muselo aj odísť. A to si vyžadovalo podrobný grafikon. Základom všetkých logistických operácií bolo preto plánovanie dodávok a odvozov materiálu a technického zabezpečenia, vjazdu a výjazdu dodávateľov aj všetkých ďalších zložiek festivalu. Príkaz znel jasne: bez povolenia nesmí projet.

Personálne zabezpečenie

Organizačný tím ale prešiel na výbornú. Core zostavu tvorilo približne desať členov, celkovo sme však koordinovali niekoľko desiatok ďalších makačov, ktorí pracovali na všetkých úrovniach festivalovej hierarchie. “Celý tím ma veľmi príjemne prekvapil. V tomto zložení spolu pracoval prvýkrát a všetci spolu fungovali ako jeden organizmus. Vzájomne si pomáhali, dopĺňali sa a počas celého festivalu nevznikla ani jedna konfliktná či vyhrotená situácia,” dopĺňa Adam, ktorý si ľudí do tímu vždy vyberá na základe prísnych kritérií. 

Za úspechom stoja roky skúseností

Adam sa vo svete festivalov a eventov pohybuje už približne 20 rokov, počas ktorých si prešiel prakticky všetkými pozíciami. “Vyskúšal som si všetko od zberača smetí, až po hlavného produkčného či manažéra na vlastných akciách. A práve to považujem za najväčšiu výhodu aj vo svojej práci v Nefkus production. Okúsil som každú jednu pozíciu v rámci hierarchie, a tak chápem, čo každá práca obnáša, aké sú jej úskalia a ako ju robiť naozaj efektívne.” Jeho skúsenosti a rozvahu bolo cítiť na ploche aj v backstage-i. A ocenili ju aj najväčšie mená súčasnej svetovej hudobnej scény.

Manažment kapely Imagine Dragons poslal po koncerte organizačnému tímu festivalu ďakovný email. Na Lovestreame zažili najlepší a najkrajší backstage z celého minuloročného turné. S podobnou úrovňou služieb a pohostinnosťou sa podľa ich slov ešte nestretli. 

Eventový full package

Produkčná úderka Nefkusu si pri každej produkcii berie na plecia zodpovednosť za výborný výsledok. Adam hovorí, že človeku v jeho topánkach by nemal chýbať ani batoh s poriadne pestrou “evenťáckou” výbavou. “Kreativita, pevné nervy, odhodlanosť, lojalita, pracovitosť, logické myslenie, cieľavedomosť, sebareflexia, ľudskosť a manažérske a organizačné schopnosti sú v tejto brandži nevyhnutnosťou. Občas treba byť dokonca diplomatom, niekedy aj psychológom.” Tento eventový full package sme preverili aj na, doposiaľ, najväčšom podujatí na Slovensku. A ako hovorí Adam – sú to práve skúsenosti, ktoré posúvajú rebrík k vyšším a vyšším métam.

Ďalší Projekt
WINE TRUCKU PÁNA KORKA